Tři placení místostarostové? aneb jak je to doopravdy

02.08.2019

Dnes jsme se rozhodli zabývat nepopulárním tématem - finanční odměny lidí, kteří vykonávají na radnici volené funkce a ukázat, že oproti jiným městům máme pro tyto pozice mnohem menší odměny. Horní Bříza má v tuto chvíli 3 místostarosty, kteří mají rozdělenou práci a pomáhají rozvoji města, neznamená to však, že by to pro město bylo drahé. Odměny si stanovuje zastupitelstvo a to hornobřízské nepřistoupilo mnohdy ani na poloviční odměny, které jim dovoluje nařízení vlády.

V níže uvedené tabulce vidíte město Třemošná a Vejprnice, které mají pro tyto pozice maximální možné odměny. Kralovice mají odměny zhruba ve výši 80% oproti maximální. Horní Bříza si stanovila pro radní a předsedy komisí zhruba poloviční odměny, pro členy komisí a pro zastupitele zhruba třetinové odměny. Nařízení vlády umožňuje pro 3 neuvolněné místostarosty stanovit odměnu až 97.623 Kč, Horní Bříza si stanovila 58.700 Kč, což představuje částku podobnou jako pro jednoho uvolněného místostarostu (53.029 Kč). Uvolnění zastupitelé (nechodí do jiného zaměstnání) mají pevně stanovenou částku a ve všech zmíněných městech jí vykonává starosta za 60.260 Kč hrubého.

Detailní výpočet pro Horní Břízu: starosta a místostarostové již nedostávají odměny za radního, komisi či zastupitele, stejně tak radní či předsedové a členové komisí nezískávají odměnu za zastupitele.

zdroj:
Nařízení vlády o výši odměn ZDE

město Horní Bříza: 1) webové stránky 2) usnesení ustavujícího zastupitelstva
město Třemošná: 1) webové stránky 2) usnesení ustavujícího zastupitelstva
město Vejprnice: 1) webové stránky 2) usnesení ustavujícího zastupitelstva
město Kralovice: 1) webové stránky 2) usnesení zastupitelstva