Stanovení počtu zastupitelů na období 2022 - 2026

22.03.2022

Zastupitelé města Horní Bříza stanovili na svém zasedání dne 8. 3. 2022 počet členů zastupitelstva (nejvyššího orgánu města) na nové volební období 2022 až 2026 na 17 členů. Pro občany Horní Břízy to znamená, že při podzimních volbách do zastupitelstva Horní Břízy budou vybírat 17 svých oblíbených kandidátů, v případě že preferují volbu kandidátů před volbou jednoho ze sdružení. Horní Bříza měla doposud 21 zastupitelů, tj. stejný počet jako např. Beroun nebo Rokycany.

Co změna znamená pro město a zastupitelstvo jako takové, objasnil při zasedání Zastupitelstva města Horní Bříza p. Ladislav Čech, níže uvádíme podrobnosti:

Termín pro stanovení počtu zastupitelů
Každá obec, pokud chce změnit počet členů svého nejvyššího orgánu (zastupitelstva), tak to může učinit nejpozději 85 dní před volbami dle § 67 zákona o obcích. V Horní Bříze k tomuto přistoupili zastupitelé více jak 200 dní před volbami, aby tato informace vzešla ve známost včas (nedochází však ke snížení počtu členů zastupitelstva ve funkčním období, ale stanoví se počet na následující volební období). Pokud by zastupitelé neurčili počet, volil by se počet členů zastupitelstva podle počtu členů zastupitelstva obce v končícím volebním období.

Horní Bříza může mít 11 až 25 zastupitelů
Dle § 68 zákona o obcích zastupitelé při stanovení počtu členů zastupitelstva přihlédnou k počtu obyvatel a velikosti územního obvodu. Počet zastupitelů stanoví tak, aby pro město nad 3000 do 10000 obyvatel byl 11 až 25 členů. V případě města Horní Bříza, které má cca 4 000 obyvatel, by při přepočtu na obyvatele mělo mít zastupitelstvo 13 členů.

Snížení počtu členů Rady města Horní Bříza
Každé zastupitelstvo, které má více jak 15 členů, volí dle § 99 zákona o obcích svůj výkonný orgán, kterým je Rada města. Ta je složená vždy v počtu minimálně 5 a maximálně 1/3 členů zastupitelstva (u velkých obcí max. 15 členů při více jak 45 členném zastupitelstvu). Zastupitelé Horní Břízy volili tradičně 7 člennou radu (1/3 z 21). V příštím volebním období se sníží i počet členů Rady města Horní Bříza na 5 (v důsledku snížení počtu členů zastupitelstva na 17).

Možná velký krok pro budoucí zastupitelstvo
Ke změně počtu členů zastupitelstev dochází v malém počtu obcí z historického důvodu, ale také protože si jsou zastupitelé vědomi, že snížením počtu členů dávají větší šanci opozici - usnadnění složení kandidátní listiny a větší šanci pro úspěch. Reálně snížení počtu členů zastupitelstva většinou donutí zastupitele více spolupracovat, většina zastupitelů chce spolupracovat a méně tvoří opozici. Při stanovení počtu členů zastupitelstva by dosluhující zastupitelé neměli koukat na tento krok z osobního pohledu, protože si nedokáží představit, kdo by ze současné rady či zastupitelstva odešel. Práce se při snížení zastupitelstva zefektivní. V obcích, kde dochází ke snížení, se následně zastupitelé dokáží domluvit snadněji a bez hádek a v zastupitelstvu budou skutečně občané, kteří se chtějí podílet na rozvoji města. Rozhodně to neznamená snížení demokratického principu zastupitelstva.

Počet občanů a kandidátů při konání zastupitelstva
Při zasedání Zastupitelstva města Horní Bříza je v sále většinou více zastupitelů než občanů (krom ustavujícího, kdy se volí starosta). Zasedání se v průběhu volebního období zúčastní většinou do 10 občanů a chybí kandidující občané, kteří se nestali členy zastupitelstva. To znamená, že při 4 až 5 kandidátkách, se o hlasy voličů ucházelo 84 až 105 kandidátů, protože při méně obsazené kandidátní listině by se snižovala šance na úspěch. Na kandidátkách v Horní Bříze tak byli často i lidé "do počtu", kteří podpořili vybranou kandidátní listinu bez následné aktivní účasti na vedení města. Snížením počtu členů zastupitelstva se tak sníží i počet kandidátů, kteří nemají reálně zájem o spolupodílení se na vedení města.

Kdy je možná další změna
V případě, že se změna neosvědčí, je možné další změnu realizovat při stanovení počtu členů zastupitelstva na další volební období 2026 až 2030, tedy na jaře 2026 a opět zvolit počet členů v rozmezí 11 až 25.

Počtu členů zastupitelstva jiných obcí v končícím volebním období 2018-2022
11 zastupitelů - Zruč-Senec
13 zastupitelů - Manětín
15 zastupitelů - Kaznějov, Kralovice, Plasy, Přeštice, Stod, Stříbro, Město Touškov, Horšovský Týn
17 zastupitelů - Třemošná (s rozšířenou působností), Dobřany
19 zastupitelů - Nýřany
21 zastupitelů - Beroun, Rokycany

Ilustrační fotografie