Otevřený dopis bývalému starostovi Horní Břízy

08.07.2019

Vážený pane Šedivče,
obracím se na Vás s dotazem k Hornobřízskému zpravodaji. Jestli si dobře pamatujete, mluvili jsme spolu po volbách v říjnu 2018 o představě zpravodaje do budoucnosti. Myslím, že jsme se tehdy oba shodli, že by bylo dobré zpravodaj vydávat pravidelně a v rozšířené formě než poslední roky. Vyslechl jste si mojí kritiku k poslednímu (zároveň i prvnímu) číslu, které vyšlo v roce 2018. Stalo se tak v týdnu před volbami do zastupitelstva obce. Mluvil jsem o jeho až propagandistických článcích, které prezentovaly výsledky vedení obce v letech 2014 - 2018. Samozřejmě je důležité informovat občany o tom, co se v městě zrealizovalo, ale minimálně načasování vydání nebylo úplně vhodné. I informační hodnota nebyla, dle mého, taková, kterou bych od zpravodaje očekával. Toto číslo vyznělo jako "hlásná trouba" vedení města. Již tenkrát jste oponoval, že to není relevantní názor. V tom s Vámi mohu souhlasit jen za předpokladu, že se podíváte na současné vydání zpravodaje a uznáte, že jsem se spolu s redakční radou zvolenou na období 2018 - 2022 opravdu vynasnažil, aby zpravodaj nebyl jen "hlásnou troubou", ale měl i přidanou hodnotu pro občany města. Snažili jsme se, aby zpravodaj informoval a reprezentoval. To se, doufám, povedlo. Proč o tom ale píši. Na zasedání zastupitelstva města v červnu 2019 jste položil dotaz na adekvátnost rozhovoru se sestrami Kepkovými v čísle 2/2019. Tento dotaz mě zaskočil. Proč bychom nemohli vydat rozhovor s vnučkami letité ředitelky základní školy v Horní Bříze? S děvčaty, která jsou v Horní Bříze známá, ať už jako starostlivé a aktivní maminky, skvělé tanečnice nebo moderátorky v celostátním rádiu? Rozumím tomu, že vhodných kandidátů na rozhovor je více. Publikovaný rozhovor ale není poslední, naopak, s redakční radou plánujeme v rozhovorech s občany našeho města pokračovat.

Poctivý zpravodaj samozřejmě něco stojí. K výročí 25 let města měl zpravodaj nadstandardní počet stran, ale hlavně přidanou hodnotu v podobě informací o historii Horní Břízy. Náklady na jednoho občana byly přibližně 10 Kč, což dle mého není přehnaná cena. Zpravodaj, který vyšel za vašeho vedení v říjnu 2018, stál na občana cca 5 Kč. Myslíte si, že je cena při porovnání s letošním číslem 2/2019 adekvátní? Je důležité připočítat i velikost a počet stránek, které oba zpravodaje měly. Současný má rozměr A4, ten minulý byl ve velikosti A5. Ten současný má více stránek oproti minulému. Myslíte si, že je přesto současný zpravodaj předražený?
Moje otázka vede k vašemu hlasování na již výše zmíněném zasedání zastupitelstva v červnu 2019. Hlasovalo se o navýšení rozpočtu na zpravodaj (pro vysvětlení: jednalo se o rozpočtové opatření, kde se nehlasovalo pouze o zpravodaji) z aktuálních 120 tisíc na 200 tisíc za celý rok 2019. Hlasoval jste proti. Předpokládám, že právě proti zpravodaji. Byl jste to ale Vy, kdo mi loni říkal, že mu na zpravodaji záleží. Byl jste to i Vy, kdo např. v roce 2009 schválil rozpočet na zpravodaj 140 tisíc korun. V době, kdy se dělalo 500 výtisků na číslo, které ještě k tomu bylo pouze dvoubarevné. Dnes je výtisk celobarevný a náklad je 2000 kusů, aby ho mohl dostat každý občan do schránky. To přece znamená, že je současný v přepočtu na kus levnější.

Vašemu hlasování k 3. rozpočtovému opatření nerozumím. Nevím, proč jste zpravodaj nepodpořil.

Možná se pletu. Možná to cítíte jinak. Přesto jsem chtěl tento dopis napsat, abych ukázal, že stojím za zpravodajem, který si naše město zaslouží. Pevně věřím, že chcete to samé.

S přáním hezkého léta,
Václav Jícha
předseda Redakční rady Hornobřízského zpravodaje