Krmítka v Horní Bříze - co do nich patří a co nikoliv

20.01.2021

Lesní obyvatelé se začínají stahovat ke krmítkům, které jsou umístěné ve všech částech Horní Břízy (Stará ves, střed i Továrna) a každý z nás můžeme pomoct ptáčkům přežít zimu. 

Co patří a co nepatří do krmítka?
Nepřidávejte do krmítek pečivo, ani jiné zbytky z kuchyně. Přisypat naopak můžete semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky nebo přímo speciální míchané směsi pro krmení ptáků, zakoupené v obchodě. Vhodná jsou i nasekaná jádra vlašských a lískových ořechů. Vše by mělo být suché, bez plísní. 

Chcete vyvěsit novou budku?
Nejlépe je tak učinit už na podzim nebo v zimě, ne až na jaře. Je třeba jen dodržet pár základních zásad tak, aby se budka nestala pastí nebo výkrmnou pro toulavé kočky. Informace, jak na to, je možné nalézt např. na stránkách České ornitologické společnosti. 

Kde hledat současná krmítka?
Poradíme Vám několik míst, ale určitě jich najdete mnohem více: Ve Staré návsi, v parku před poštou, u školky na Továrně, pod fotbalovým hřištěm, při okraji lesa v poloze U Žemličské jámy, ....

Doporučujeme zavítat na stránku Příroda Horní Břízy - po kliknutí na obrázek, který také pochází ze zmíněné stránky.

Celý text, který byl inspirací tohoto článku, naleznete na straně 27 v Hornobřízském zpravodaji č. 4/2019 (zpravodaj ke stažení zde)