Fotoreportáž: 18. hornobřízské vinobraní, 18. 9. 2021

26.10.2021

18. hornobřízské vinobraní je za námi. V sobotu 18. září odpoledne mohli obyvatelé v okolí hornobřízské sokolovny slyšet zvýšený ruch s dominantními zvuky hudby a zpěvu. Nebylo to nic jiného, než známka v plném proudu probíhajícího 18. vinobraní na hřišti před sokolovnou, které každoročně společně pořádají Vinaři Plzeňska spolu s městem Horní Bříza.

Letošní vinobraní se vydařilo po všech stránkách, které určují jeho úspěšnost. Jen ve stručnosti: návštěva několik stovek lidí ze širokého okolí, v jejichž hrdlech postupně zmizelo pár stovek litrů burčáku a k tomu pár stovek obsahu lahví v desítkách vzorků těch nejlepších odrůdových vín od renomovaných vinařů z jižní Moravy. 

U toho všeho s přehledem asistovali členové místního Sokola s bohatým sortimentem občerstvení.

Jako třešnička na dortu působila nabídka plzeňské kavárny a cukrárny Andělka s dortíky všech barev a chutí!

Po celý čas vinobraní se o radostnou a zpěvavou náladu staraly obě povolané hudby: odpoledne Vašek Žákovec s Aničkou Volínovou a večer Cimbálová muzika Réva z Moravy.

I počasí nám přálo. Ranní déšť nevěstil nic pěkného, ale odpoledne se vše v dobré obrátilo a návštěvníci si užili i sluníčko. K našemu vinobraní každoročně patří i dražba těch nejhezčích a nejsladších vystavených hroznů, což se povedlo i letos. Hroznů bylo přes tucet, jenom sladkost některých nebyla stoprocentní vzhledem ke zpožděné vegetaci.

Před půlnocí vše utichlo a všichni pořádající i přes namáhavou přípravu si slíbili, že příští rok, tradičně třetí sobotu v září, t. j. 17. 9. 2022 vše zopakují pro potěšení všech příznivců révy a vína na severním Plzeňsku.

Jan Kratochvíl
předseda spolku Vinaři Plzeňska
fotografie: Jana Procházková, Dominik Seko, Lukáš Vejvoda

Vinobraní pohledem návštěvnice Jany Procházkové ze spolku Vinaři a vinařství - Rodinné stříbro České republiky

Bylo příjemné se potkat nejen se známými tvářemi - organizátory vinobraní, ale milé bylo zejména vidět, jak se potkávají sousedé, zdraví se a zvou k posedění u jejich stolu nebo také samotáře, kteří přišli cíleně za "svým" vínem, koupili si celou lahev a spokojeně sami popíjeli a vychutnávali celkový společenský cvrkot.
Na akcích tohoto typu bývají rozjezdy pozvolné, jak v postupné návštěvnosti, tak v užívání si zlehka samotného programu. Tady to bylo zcela opačné. Areál se zaplnil velmi rychle a od počátku hudebního programu nastoupila skupina návštěvnic na plochu u pódia, aby předvedla ostatním nacvičenou taneční sestavu a ostatní se automaticky přidávali a tančili nepřetržitě pospolu i samostatně po celou dobu hudebního doprovodu, což bylo celé odpoledne.

Zajímavostí v prodávaném množství byl burčák. Většina návštěvníků hned po vstupu do areálu jej kupovala po několika petkách najednou, že ač burčáky nepijeme, ze zvědavosti jsme ochutnali vzorek, a měli jsme hned odpověď. Přestože ještě nebyl moc "rozjetý", byl vyrobený ze Solarisu a byl opravdu velmi chutný.

Velké poděkování patří zejména organizátorům spolku Vinaři Plzeňska, kteří tuto akci perfektně zorganizovali.